Eugeniusz i Anna Węgiełek. Wystawa Wielkanocna Sztuki Ludowej (10-04-2022)

10.04.2022 r. godz. 18.00 - Wernisaż Wystawy Wielkanocnej Sztuki ludowej Eugeniusza i Anny Węgiełek w Galerii Wystaw Artystycznych OKNO, Stara Iwiczna, ul. Nowa 6.

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia:
w poniedziałki i czwartki w godz. 8.00 - 19.00
w pozostałe dni powszednie w godz. 8.00 - 15.30

Wstęp wolny.

Galeria zdjęć z wernisażu:

Folder wystawy - plik do pobrania

Eugeniusz Węgiełek

Eugeniusz Węgiełek (ur. 1960 r.) rzeźbić zaczął w 1980 r., zachęcony przez wybitnego rzeźbiarza i malarza Stefana Lisowskiego. Twórca już od dziecka interesuje się przyrodą, zwierzętami i życiem ludzi, tradycyjnymi obrzędami ludowymi a także pracą na wsi. Właśnie stąd czerpie tematy swoich prac: rzeźby i malarstwa. Artysta naturalistycznie przedstawia zwierzęta i powstałe w jego twórczej wyobraźni niezwykłe, bajecznie ubarwione rajskie ptaki. Twórczość Eugeniusza Węgiełka to również rzeźby i obrazy
o tematyce sakralnej – bogato zdobione szopki, kolędnicy, wizerunki świętych oraz postacie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Prace Węgiełka wyróżniają się oryginalną kompozycją, zaskakującą formą i sposobem traktowania materiału rzeźbiarskiego – drewna oraz fascynującą kolorystyką prac, nadającą kompozycjom niepowtarzalnego wyrazu.

Eugeniusz Węgiełek swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju (Warszawie, Częstochowie, Toruniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Bielsko-Białej) i za granicą (Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji, Niemczech). Prace jego zakupiły do swoich zbiorów liczne muzea i galerie sztuki, brał udział w konkursach na sztukę ludową zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia.

Twórca stworzył własną pracownię w której organizuje wystawy swoich rzeźb i malarstwa, a także dzieli się swoją wiedzą i pasją z młodym pokoleniem pokazując posiadane umiejętności twórcze uczniom, prowadząc warsztaty i pokazy rzeźbienia i malowania na płótnie.

Eugeniusz Węgiełek to niezwykle utalentowany ale zarazem skromny twórca który całą swoją aktywność skierował w rzeźbiarstwie i malarstwie wzbogacając kulturę tradycyjną.

Odznaczenia, nagrody:

• Srebrny Krzyż Zasługi, 2018

Konkursy:

• Konkurs Religijnej Sztuki Ludowej w Kielcach: 1989  – III nagroda, 1992 – wyróżnienie, 2006  – nagroda specjalna, 2007, 2008, 2009   – wyróżnienie;
  • Współczesna Sztuka Ludowa, STL Lublin, III nagroda;
  • Ogólnopolskim Konkursie „Malarstwo Ludowe”, Warszawa 2005, II nagroda;
  • Ogólnopolski Konkurs Sztuki Ludowej w Częstochowie, 2006, nagroda główna;
  • Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka, STL, Lublin 2021, III nagroda.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Anna Węgiełek

Urodziłam się 26.07.1990r w Warszawie. Od najmłodszych lat przejawiałam duszę artystyczną. Uczestniczyłam w konkursach recytatorskich, zajęciach plastycznych i muzycznych. Jednakże, moje zamiłowanie do sztuki zostało uśpione na wiele lat a obudziło się po urodzeniu córki Oliwii
3 lata temu. Lubię malować tematykę sakralną, wiejską i związaną z martwą naturą. Moją największą inspiracją stał się mój tata Eugeniusz, od którego otrzymałam masę cennych porad i wskazówek dotyczących malarstwa. To dzięki niemu powróciła moja miłość do malowania. Jak do tej pory moim największym sukcesem jest zakwalifikowanie się do 13 Ogólnopolskiego Konkursu  Malarskiego im. Teofila Ociepki i udział moich prac w wystawie pokonkursowej. Moim hobby oprócz malarstwa jest także fotografia, sport i książki o tematyce psychologicznej, rozwoju osobistym.