Jacek Dittwald. Wystawa Mandale. Galeria PASAŻ (28-01-2018)

28.01.2018 godz. 18.00 - Wernisaż wystawy pt. "Mandale" autorstwa Jacka Dittwalda. Miejsce: Galeria PASAŻ w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ul. Topolowej 2.

Relacja z wernisażu wystawy malarstwa Jacka Dittwalda

W niedzielę 28 stycznia 2018 r. w Galerii „Pasaż” w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ulicy Topolowej 2 odbył się wernisaż wystawy malarstwa Jacka Dittwalda  pt. ”Mandale”.

Autor wystawy zafascynowany jest symbolem okręgu. Na obrazach własne przeżycia i emocje zamyka w formie koła. Inspiruje go ziemia, niebo i gwiazdy. Okrąg czy koło są prawdopodobnie  najważniejszymi i najsilniejszymi symbolami na Ziemi. Występują w wielu kulturach i religiach świata. Symbolizują m.in. Wszechmoc Boską, słońce, nieskończoność, absolut, wieczność, prawo, doskonałość, harmonię. Mandala powstała w Indiach, a później  dotarła do Tybetu. Usypywana przez buddyjskich mnichów z kolorowego piasku, była formą medytacji, wejścia w głąb własnej duszy. Każda mandala Jacka Dittwalda jest mocno związana  z jego życiem. Jest sumą jakiś życiowych doświadczeń. Emanuje z niej piękno, siła i prawda.

Na wystawie zaprezentowano 50 prac. Wystawę będzie można oglądać do 27 lutego b.r.

Jan Drewicz
instruktor GOK - opiekun wystawy

Zdjęcia z wydarzenia:

Jacek Dittwald ur. 19 XI 1959 r Warszawa. Studia: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (1988-1993), Wydział Sztuk Pięknych. Pracownia malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego. Dyplom z malarstwa z wyróżnieniem w 1993 r.

O sobie: Maluję obrazy, bo lubię malować
    Dlaczego maluję obrazy w formie koła? Istnieje pewnie kilka powodów. Jeden z nich to fascynacja okręgami, które to od zarania dziejów pojawiały się w kulturach całego świata. Inspiruje mnie ziemia, niebo i gwiazdy. W moich obrazach - mandalach są różne symbole i znaki. Natchnie czerpię z różnych źródeł. Jedno z nich to wędrówki  szamańskie w głąb ziemi przy użyciu bębna. Podróże te pozwalają mi na uzyskanie odpowiedzi na ważne dla mnie pytania. Obecnie do w/w inspiracji doszła kolejna, a mianowicie malowanie obrazów z przestrzeni serca. Już samo postrzeganie świata z tej perspektywy pozwala na odkrywanie i dostrzeganie tego co piękne i niezwykłe. Taki obecnie jest mój świat.

Jacek Dittwald

Dotychczasowe wystawy:

1992 r. – „W kręgu kwadratu” Toruń
1992 r. – „SUMMA” Pałac Biskupi , Toruń (indywidualna)
1993 r. – „Relacje odwrotne”, Toruń
1993 r. – „Dyplom 1993”, wystawa prac absolwentów, Pałac Eskenów, Toruń
1993 r. – „ALCOR” al hawar, Wystawa galaktyczna w konstelacji „Wielkiej Niedźwiedzicy”
1994 r. – „Materia i Znak” – Galeria „Studio” Warszawa. (indywidualna)
1996 r. – XVI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie
1998 r. – Współczesna Polska Sztuka Książki Galeria DAP – Warszawa
2009 r. – Mandale w Mandali Warszawa (indywidualna)
2010 r. – Mandale - Dworek na Długiej, Warka (indywidualna)