Magia Nepalu. Klub Podróżnika PO HORYZONT (08-11-2017)

08.11.2017 r. godz. 18.30 - Magia Nepalu - Tomek Tulak. Spotkanie Klubu Podróżnika PO HORYZONT. Miejsce: filia GOK Lesznowola w Mysiadle, ul. Topolowa 2

Jeszcze pół wieku temu Nepal był zamknięty dla wszystkich zwiedzających. W ostatnich dekadach zamienił się w Mekkę dla ludzi kochających góry, przyrodę i egzotyczną, azjatycką kulturę. Na północy kraju znajdują się najwyższe góry świata Himalaje – z wieloma ośmiotysięcznikami. Środkowy Nepal to niższe góry zamieszkałe przez ludy pochodzenia tybetańskiego i indyjskiego. Na południu kraju znajduje się płaska i gorąca kraina – Terai. Nepal to prawdziwy tygiel religii, kultur i narodów, które nauczyły się żyć ze sobą w zgodzie, wzajemnie się uzupełniając.

Pokaz zaczniemy od Doliny Katmandu. Przeniesiemy się w czasie spacerując po starożytnych miastach królewskich Katmandu, Patanie czy Bhaktapur. Miasta te są pełne starej, ceglanej zabudowy oraz wielopiętrowych świątyń, poświęconych hinduistycznym i tybetańskim bóstwom. Zobaczymy miejsca, gdzie żyją uchodźcy z Tybetu m.in. Bodhanath, gdzie wybudowano olbrzymią stupę. Zobaczymy zdjęcia z Parku Narodowego Chitwan - safari w poszukiwaniu dzikich zwierząt. Ze spokojnej Pokhary wyruszymy na wirtualny trekking w Himalaje. Zobaczymy wiele zdjęć pięknych gór i wiosek u podnóża Himalajów przypominających skanseny.

Parę słów o autorze"
Założyciel i właściciel klubu podróży OM Tramping, absolwent leśnictwa i religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf-amator. Od wielu lat podróżuje, w tym spędził kilka lat w Indiach. Zakochany w Azji i jej mieszkańcach. Szczególnie upodobał sobie Himalaje, gdzie przemierzył tysiące kilometrów pieszo. Studia „innych światów” – religioznawstwo i fantastyka – zainspirowały go do podróży i poznawania innych kultur. Ulubione kierunki to przede wszystkim Azja: Syberia, Indie, Nepal, kraje Indochin, Pakistan. Często podróżuje również do Ameryki Południowej i Północnej. Cały czas pełny nowych inicjatyw podróżniczych i pomysłów. Zdjęcia z jego podróży można zobaczyć na stronie: *baranek.aksarai.pl* oraz na blogu: *whereistomek.blogspot.com*

Relacja z wydarzenia:

Pierwsza środa miesiąca to czas spotkań Klubu Podróżnika. Tym razem jednak ze względu na święta przełożyliśmy spotkanie na kolejną.  Zatem w deszczowy wieczór chłodnego listopada pan Tomek Tułak zabrał licznie zgromadzonych w świetlicy GOK w Mysiadle słuchaczy do Nepalu . Jego barwne zdjęcia i opowieści  znakomicie ukazały amatorom dalekich podróży magię tego regionu. Piękne kobiety odziane w tradycyjną czerwień, umorusane więc szczęśliwe dzieci czy szeroko szczerzące w uśmiechu zęby staruszki to studium lokalnego społeczeństwa. Przychylni turystom, a może lekko nachalni, dzielący się ostatnią porcją ryżu czy cwani handlarze i wyrachowani naciągacze? Jakie wrażenie zrobili na Tomku mieszkańcy Nealu? Skoro powraca regularnie w te strony, skoro Katmadu to miłość, o której opowiada z iskrą w oku to i ludzie muszą tu być na swój sposób wyjątkowi. Zestawienie surowego klimatu, najwyższych, wręcz morderczych szczytów świata sprawia, że podróżnicy wpisują ten region na swoją listę marzeń. Być może kiedyś z szalonym panem Tomkiem wyruszycie Państwo w trekking swojego życia po  niższych partiach tych nieprzeniknionych gór.

Joanna Zielińska