Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Plener malarski 2016. Kazimierz Dolny (07-09-2016)


     Tradycyjnie w miesiącu wrześniu Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zorganizował plener dla uczestników cyklicznych zajęć malarskich. W plenerze wzięły także udział osoby spoza GOK pasjonujące się rysowaniem i malowaniem.

       Tegoroczny, siódmy z kolei plener odbył się w dniach 7 – 11 września 2016 r. w Kazimierzu Dolnym. To piękne, uznane za perłę renesansowej architektury miasteczko, wybrane zostało z uwagi na jego ogromne walory malarskie. Zarówno położenie jak i układ urbanistyczny oraz architektura Kazimierza Dolnego sprawiają, że o każdej porze roku miejsce to zachwyca i inspiruje artystów. Na początku września lato przypomniało nam się wspaniałą upalną pogodą. Widok Kazimierza Dolnego skąpanego w słońcu pozostanie na zawsze w naszej pamięci. Grupa 14 osób wraz z instruktorami GOK Janem Drewiczem, Karoliną Kieś i Sylwią Wyszkowską zatrzymała się w schronisku młodzieżowym „Pod Wianuszkami”, mieszczącym się w zabytkowym spichlerzu z końca XVII wieku. Schronisko pięknie położone nad Wisłą w odległości kilometra od zatłoczonego rynku głównego sprzyjało pracy twórczej. Uczestnicy pleneru korzystając z pomocy instruktorów mogli dopracować tu rozpoczęte prace.

    Każdy sam wybierał temat do malowania, ale oczywiście mógł liczyć na fachową poradę plastyków GOK. Ze względu na kąt padania światła, czas pomiędzy obiadem a kolacją (5 godzin) był najlepszy do malowania.

    Przed obiadem plenerowicze poszukiwali inspiracji do malowania oraz zwiedzali miasto i okolice. W mieście olbrzymią atrakcją były liczne galerie sztuki i dwa oddziały Muzeum Nadwiślańskiego. Jeden w Kamienicy Celejowskiej z dużymi zbiorami malarstwa i drugi przyrodniczy w spichlerzu przy ul. Puławskiej 54. Uczestnicy zwiedzali też pobliski Wąwóz Korzeniowy oraz miejscowości Janowiec z zamkiem (I poł. XVI wieku) i Męćmierz z wiatrakiem i punktem widokowym. Trzeciego dnia pleneru, w sobotę dodatkową atrakcją w Kazimierzu Dolnym był Festyn Lotniczy. Również w sobotę uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy rysunku Krystyny Głowniak. Wystawę zorganizował Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

    Plener był bardzo udany. Powstało wiele ciekawych prac. Wszyscy uczestnicy bogatsi w nowe artystyczne doświadczenia z żalem wracali do domu. Prace z pleneru będą zaprezentowane na wystawie w „Galerii Pasaż” w Mysiadle.

Otwarcie wystawy 23 września o godzinie 18.00. Wystawę można oglądać przez miesiąc. Serdecznie zapraszamy!

Jan Drewicz
GOK Lesznowola

Zdjęcia z pleneru tutaj

 

7-11.09.2016 r. - Wyjazdowy plener malarski dla pracowni plastycznych dla dorosłych w GOK Lesznowola oraz dla chętnych malujących. Miejscem warsztatów w tym roku był raj dla malarzy - Kazimierz Dolny.

Informacje i zapisy odbywały się u p. Jana Drewicza w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ul. Topolowej 2 lub w siedzibie GOK Lesznowola w Starej Iwicznej przy ul. Nowej 6.

 

 

ZAŁOŻENIA PLENERU MALARSKIEGO ' 2016  W KAZIMIERZU DOLNYM
pt. „Kazimierz Dolny – historia i współczesność”
opracował: Jan Drewicz - opiekun pleneru

Instruktorzy:
Jan Drewicz - instruktor ds. art. i kult. - opiekun pleneru - specj. malarstwo
Sylwia Wyszkowska -  instruktor ds. art. i kult. - specj. rysunek
Karolina Kieś - instruktor ds. art. i kult. – specj. malarstwo

Grupa:
Uczestnicy zajęć rysunku i malarstwa w Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli.
Ponadto w plenerze mogą wziąć udział osoby spoza GOK
pasjonujące się rysowaniem i malowaniem.


Termin:
7-11 września 2016 r.

Noclegi:
Schronisko młodzieżowe „Pod Wianuszkami” – Kazimierz Dolny, ul. Puławska 80 (woj. Lubelskie). Schronisko znajduje się w XVII wiecznym spichlerzu.

Koszt:
87 zł. za dobę (nocleg i pełne wyżywienie). Dojazd własny.

Materiały i przybory:
Materiały i przybory uczestnicy pleneru zabierają własne wg upodobań techniki, w której tworzą: płótna, papier, farby olejne, akrylowe, akwarelowe czy też węgiel, pastele, kredki ołówkowe itd. Prosimy o zabranie ze sobą także szkicowników i ołówków a także sztywnych podkładek pod papier. Wskazane aparaty fotograficzne - możliwe indywidualne konsultacje fotograficzne.

Szczegółowe informacjie:  Jan Drewicz - opiekun pleneru

 

Miejsce warsztatów plenerowych:
Kazimierz Dolny

   Kazimierz Dolny uznawany jest za perłę renesansowej architektury. Królewskie miasto przeżywało lata świetności w XVI i XVII wieku . Wtedy to było ważnym ośrodkiem handlu. Przywożone zaprzęgami do Kazimierza zboże składowano w spichlerzach. W porcie ładowano je na statki i transportowano Wisłą do Gdańska. Z 60 kazimierskich spichlerzy zachowało się do dnia dzisiejszego zaledwie 11. Te potężne, nieraz trzy-kondygnacyjne budynki usytuowane są frontem do Wisły. Fasady spichlerzy zachwycają swoją urodą. Patrząc od strony Wisły spichlerze są charakterystycznym elementem panoramy miasta. Na układ urbanistyczny miasta miało niewątpliwie wpływ ukształtowanie terenu. Północną część miasta wytycza bieg Wisły, z pozostałych stron jego granice wytyczają malownicze wzgórza poprzecinane wąwozami.

 

 

   Centralnym punktem miasta jest brukowany rynek z drewnianą studnią po środku. Rynek otoczony jest renesansowymi kamieniczkami. Nad miastem góruje kościół farny pw. św. św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja z początku XVII wieku i Wzgórze Trzech Krzyży. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na Kazimierz Dolny i przełom Wisły. Zabytkowe kamienice, wąskie uliczki biegnące na różnych poziomach, spichlerze, obiekty sakralne i drewniane wille ukryte wśród pięknych ogrodów stanowią nie kończące się motywy dla licznie przybywających tu artystów malarzy.  Kazimierz Dolny ma też atrakcyjne krajobrazowo okolice:  Mięćmierz, Albrechtówka, Las Miejski, Jeziorszczyzna. Znajdują się tu liczne kamieniołomy, z których pozyskiwano wapień do prac budowlanych i piękne, dzikie wąwozy.

Kazimierz Dolny jest miastem festiwali artystycznych, dziesiątków galerii, muzeów.

 

Zajęcia w plenerze
Kazimierz Dolny to wymarzone miejsce na zajęcia plenerowe. Na niewielkiej przestrzeni można znaleźć wszystko, począwszy od pięknego krajobrazu i przyrody a skończywszy na wspaniałej architekturze.

 

Zanim powstaną obrazy, trzeba odnaleźć właściwe miejsce dla swego warsztatu
by potem już tylko tworzyć!

 

   W tym roku podczas zajęć będziemy szczególny nacisk kładli na przedstawianie architektury. Współcześnie artyści rysując i malując architekturę nie ograniczają się jedynie do dokumentowania rzeczywistości. Doszukują się natomiast w formach przestrzennych stworzonych przez architekta pewnej symboliki, niepowtarzalnego piękna. Analizują strukturę architektury, skupiając się czasami tylko na detalu. Analizują wreszcie jej wpływ na otoczenie. Starają się uchwycić klimat miejsca.

   Warsztaty prowadzone przez instruktorów GOK mają za zadanie ukazać uczestnikom pleneru inne możliwości przedstawiania architektury i krajobrazu.

 

Podczas warsztatów będziemy doskonalić sztukę:
- szybkiego szkicowania
- wykonywania rysunku (architektura i przyroda)
- doskonalenia technik malarskich (olej, akryl, akwarela)
- nowych form artystycznej wypowiedzi
- malarskiej interpretacji
 

Plan zajęć podczas pleneru:
7 września - środa - przyjazd przed obiadem
14.00 obiad
- spotkanie organizacyjne - otwarcie pleneru,
- zwiedzanie Kazimierza Dolnego i pierwsze, szybkie szkice
19.00 - kolacja
- wieczór integracyjny

8, 9, 10 września - czwartek, piątek, sobota
8.30  - śniadanie
10.00 – 14.00 wspólne zajęcia malarsko - rysunkowe w plenerze - praca z instruktorami
15.00 - obiad
- popołudniowe zajęcia indywidualne: kończenie prac w pokojach lub zwiedzanie Kazimierza Dolnego i okolic (Mięćmierz, Albrechtówka, Las Miejski, Jeziorszczyzna, kamieniołomy, wawozy) i fotografowanie
19.00 - kolacja
- po kolacji -  codzienne omawianie prac w celu ich doskonalenia, wspólna korekta instruktorska i koleżeńska

11 września - niedziela - wyjazd po śniadaniu


Uwaga: W sobotę po kolacji na miejscu odbędzie się wewnętrzna, robocza, aczkolwiek całkiem uroczysta wystawa prac powstałych podczas pleneru, na której zostaną wybrane prace na Wystawę Poplenerową w Galerii PASAŻ w Mysiadle.

 

WYSTAWA POPLENEROWA
Po każdym z organizownych przez nas plenerze malarskim zapraszamy na Poplenerową Wystawę Zbiorową, która rozpoczyna się uroczystym wernisażem w Galerii PASAŻ w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ul. Topolowej 2. W tym roku wernisaż odbędzie się w piątek 23 września 2016 r. o godz. 18.00.

 

Wszystkich, którzy pragną doskonalić proces swej pracy twórczej
serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznym plenerze
w malowniczym i uroczym Kazimierzu Dolnym.
Zapisy już trwają.

 

O plenerach w latach ubiegłych można poczytać w Archiwum, w dziale WYSTAWY PLENERY/ Plenery artystyczne tutaj