Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Prof. Grzegorz W. Kołodko wystawa fotografii "Okna". Koncert chóru AURATUM. GWA OKNO, Stara Iwiczna (27-11-2016)


     27.11.2016 o godz. 17.00 odbył się Wernisaż wystawy fotografii prof. Grzegorza W. Kołodko pt. "Okna". Koncert wernisażowy wykonał Chór AURATUM. Miejsce: Galeria Wystaw Artystycznych OKNO Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli, Stara Iwiczna, ul. Nowa 6.

     Okna w Galerii OKNO - relacja z wernisażu

   

„OKNA” w Galerii OKNO – wystawa prof. Grzegorza W. Kołodko


   W niedzielne popołudnie 27.11.2016 r., tuż przed godziną 17.00 sala teatralna siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli zapełniała się, a wernisażowi goście zajmując miejsca, przeglądali z zainteresowaniem folder wystawy. Ozdobiony barwnymi fotografiami korytarz Galerii OKNO zachęcał wielu gości jeszcze przed oficjalnym otwarciem wystawy do obejrzenia dużych, różnorodnych i niezwykle ciekawych prac zacnego i znanego na całym świecie mieszkańca gminy Lesznowola, pana prof. Grzegorza W. Kołodko.

     W oczekiwaniu na bohatera wieczoru można było miło porozmawiać, wymienić pierwsze spostrzeżenia i zadać wiele pytań, na które odpowiedzi udzielić miał potem ich autor. A zrobił to jak zawsze doskonale i wyczerpująco.

   W imieniu Pani Wójt Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik wystawę uroczyście otworzyły panie Karolina Pichnej - Wicewójt Gminy Lesznowola i Jolanta Walentyna Sobolewska - Dyrektor GOK Lesznowola, prowadząca wieczór. Wśród wernisażowych gości znalazło się wiele ważnych osób. Była z nami Skarbnik Gminy Lesznowola Elżbieta Obłuska oraz radni: Jerzy Wiśniewski i Krzysztof Klimaszewski. Miło nam było gościć Wiceprezydenta Pracodawców RP Janusza Pietkiewicza. Oczywiście nie zabrakło naszych mieszkańców, sąsiadów autora, znajomych i  przyjaciół, wśród których znalazła się Małgorzata Potocka - znana aktorka, no i wreszcie, przede wszystkim - wspaniała i ciepła kobieta, która jest wierną towarzyszką nie tylko życia pana profesora, ale i też jego wielu podróży - małżonka Alicja.

      Pan profesor znany z talentu krasomówczego, chętnie i niezwykle obrazowo opowiadał o wielości kultur, sytuacji społecznej, ekonomicznej i politycznej mieszkańców wielu krajów, ale także o ich uczuciach, codziennym życiu, zwyczajach, radościach i troskach. Wszystko, co można było zobaczyć na ponad 30-stu eksponowanych fotografiach, było doskonałym pretekstem do snucia ciekawych historii, których tematem przewodnim były właśnie okna.

    Tytułowe "Okna" stały się tym razem piękną metaforą obserwacji, umiejętności spoglądania na życie przez pryzmaty znaczeń. Co można przez nie ujrzeć, widząc świat przez szybę? Co można w nich zobaczyć, stojąc tam, na zewnątrz? I cóż można zrobić, gdy w oknach nie ma szyb.

    Profesor Grzegorz W. Kołodko, człowiek z wielką pasją (lub raczej z pasjami wieloma!) i przeogromną wiedzą, dużo podróżuje. Z plecakiem i w ulubionych butach, chodzi po świecie szukając nietuzinkowych miejsc. Zwiedził ponad 160 krajów świata nie jako zwykły turysta, lecz jako prawdziwy podróżnik, bo nim też właśnie jest. Bo podróżnika interesuje więcej, aniżeli turystę. Nie dba o wygody, wielogwiazdkowe hotele, luksusowe środki lokomocji czy regularne posiłki. Myśli przede wszystkim o uczcie dla duszy i strawie dla umysłu. Zwiedza i chłonie, obserwując rozmyśla, pisze i robi zdjęcia.

     Podczas wieczoru pan profesor w nienagannym, eleganckim garniturze nie przypominał mężczyzny, który przebywa świat w czapce z daszkiem na głowie, ciężkim plecakiem i w zakurzonych butach na zmęczonych trudną drogą nogach. Bo i maratończyk musi czuć zmęczenie. A jednak. W swoich opowieściach przybliżał wernisażowym gościom nie tylko miejsca uwiecznione na fotografiach, ale opowiadał również zabawne anegdoty związane z wielkim zaskoczeniem włodarzy innych krajów, którzy nie tak wyobrażali sobie sposób podróżowania ważnego przybysza z Polski. Były wicepremier i minister finansów raczył nas też wspomnieniami ciekawych przygód, które przeżywał w podróżach. A urzeczeni goście słuchali i słuchali..

    Jednak zanim to nastąpiło, zanim Galeria OKNO zaczęła tętnić życiem, na teatralnej sali wysłuchaliśmy koncertu. Dla bohatera wieczoru i wszystkich przybyłych gości zaśpiewał bardzo pięknie jeden z zespołów muzycznych GOK Lesznowola. Chór Auratum pod kier. pani Liliany Bach oczarował wszystkich muzycznym występem.

   Wieczór pełen opowieści, obrazów i muzyki zakończył się przy stoisku z książkami pana profesora. Można było zakupić kilka z najnowszych pozycji razem z autografem. Na koniec spotkaliśmy się przy stole ze słodkim poczęstunkiem, przy którym pan profesor prowadził dalsze żywe rozmowy z wszystkimi gośćmi.

    Wystawa fotografii pt. "Okna" jest już piątą z kolei wystawą autorstwa prof Grzegorza W. Kołodko eksponowaną w GOK Lesznowola. Wcześniejsze wystawy: "Świat jaki jest...", "Sąsiedzi", "Módlmy się" i "Następne pokolenie" cieszyły się także dużym zainteresowaniem odbiorców. Serdecznie zachęcamy do zwiedzenia i aktualnej.

    Wystawa eksponowana jest w Galerii Wystaw Artystycznych OKNO w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli w Starej Iwicznej przy ul. Nowej 6 i będzie trwać do 6 stycznia. Wstęp na wystawę jest wolny. Trzeba te prace zobaczyć!

Jolanta Walentyna Sobolewska
Dyrektor GOK Lesznowola

Folder wystawy OKNA prof. G. W. Kołodko tutaj

Zdjęcia w wydarzenia:

 

  Prof. Grzegorz W. Kołodko – intelektualista i polityk, jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury. Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego. Ekspert organizacji międzynarodowych, doktor Honoris Causa dziesięciu zagranicznych uniwersytetów. W interdyscyplinarnych pracach naukowych zajmuje się polityką rozwoju, długofalowymi zmianami systemowymi oraz problemami globalizacji. Wykłada na całym świecie.

    W 1989 roku uczestniczył w historycznych obradach Okrągłego Stołu. Jako wicepremier i minister finansów w latach 1994-97 doprowadził Polskę do rekordowego tempa wzrostu w Europie oraz do członkostwa w OECD. Pełniąc to stanowisko powtórnie w latach 2002-03 odegrał ważną rolę w procesie integracji z Unią Europejską.

     Autor i redaktor naukowy 50 książek oraz ponad 400 artykułów i referatów naukowych opublikowanych w 26 językach.

     Maratończyk i podróżnik; zwiedził ponad 160 krajów. Meloman i fotograf.   Więcej na FB Pana Profesora tutaj oraz na stronie internetowej http://www.tiger.edu.pl/kolodko/

 

 

Powspominajmy też wcześniejsze wystawy prof. Grzegorza W. Kołodko w GOK Lesznowola:

  • 17.04.2015 g. 18.00 odbył się Wernisaż wystawy fotografii Grzegorza W. Kołodko pt. "Następne pokolenie" oraz promocja najnowszej książki autora pt. "Droga do teraz". Wernisaż uświetnił piękny,  kameralny koncert w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego i Krzysi Górniak z projektu muzycznego pt. "Tribute to Nat King Cole". Miejsce: Galeria OKNO w GOK Lesznowola w Starej Iwicznej, ul. Nowa 6.
  • 24.11.2013 r. godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. "Módlmy się" prof. Grzegorza W. Kołodko i promocja książki pt. "Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości". Wieczór uświetniony został koncertem zespołu jazzowego "Big Band Dla Frajdy" pod kier. Tomasza Kłujszo. Miejsce - GOK Lesznowola w Starej Iwicznej, ul. Nowa 6, IIp.
  • 26.11.2011 g. 18.00 - Wystawa fotografii profesora Grzegorza W. Kołodko pt. "Sąsiedzi" wraz z promocją książek: "Wędrujący świat" i "Na wyciągniecie myśli". Wieczór uświetnił występ Zespołu Śpiewaczego Tęcza. Miejsce: filia GOK Lesznowola w Łazach, ul. Przyszłości 8.
  • 8.01.2010 r. g. 18.00 - Spotkanie z prof. Grzegorzem W. Kołodko. Wernisaż wystawy fotograficznej z podróży pt. "Świat jaki jest.." i promocja najnowszej książki Profesora. Koncert na harfę w wykonaniu Anny Piechura. Miejsce: sala widowiskowa w flilii GOK w Łazach II, ul. Przyszłości 8 (budynek świetlicy).

 

Fotografie prezentowane na czterech poprzednich wystawach można obejrzeć tutaj:

„Świat jaki jest”
„Sąsiedzi”
„Módlmy się” 
„Następne pokolenie”