Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Trwa Wystawa Gobelinów Pracowni Tkackiej PRZEPLOTki. Galeria PASAŻ. Mysiadło (13-05-2018)


   13.05.2018 r. godz. 18.00 - Wernisaż Wystawy Gobelinów i Tkanin Unikatowych  pt.”Różne oblicza tkaniny i tkaczek” Pracowni Tkackiej PRZEPLOTki. Miejsce: Galeria PASAŻ w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ul. Topolowej 2.

Galeria zdjęć z wernisażu:

Relacja z Wernisażu Wystawy Gobelinów i Tkanin Unikatowych
pt. ”Różne oblicza tkaniny i tkaczek”
Pracowni Tkackiej PRZEPLOTki

   W niedzielę 13 maja 2018 r. w Galerii „Pasaż” w filii GOK Lesznowola w Mysiadle przy ulicy Topolowej 2 odbył się wernisaż Wystawy Gobelinów i Tkanin Unikatowych pt. ”Różne oblicza tkaniny i tkaczek” Pracowni Tkackiej PRZEPLOTki.

   Wystawę otworzył i prowadził Jan Drewicz – opiekun ekspozycji, instruktor GOK. Na wernisaż przybyła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli Jolanta Walentyna Sobolewska. Pani Dyrektor w ciepłych słowach opowiedziała o wspaniałej i bardzo owocnej współpracy Pracowni Tkackiej PRZEPLOTki z GOK w Lesznowoli oraz pogratulowała artystkom osiągnięć artystycznych. Ewa Kamińska, która od 12 lat jest instruktorem artystycznym grupy przypomniała historię PRZEPLOTek oraz scharakteryzowała sylwetki tkaczek biorących udział w wystawie.
   Dla każdej z autorek tkanie jest ogromną pasją, a tworzone prace są odbiciem ich własnej duszy. Artystki otrzymały z rąk Pani Dyrektor GOK i Opiekuna wystawy pamiątkowe certyfikaty, kwiaty i drobne upominki.

    Na wystawie wyeksponowane są gobeliny i tkaniny unikatowe 10 autorek. Zapraszamy do oglądania tej pięknej wystawy, która będzie trwała do 17 czerwca b.r.

Jan Drewicz - instruktor GOK i opiekun wystawy

Folder w pliku do pobrania

Folder "Tkaczki o sobie" w pliku do pobrania

”Różne oblicza tkaniny i tkaczek”

Pracownia powstała w 2003 roku. Do dziś powstało w niej ok 100 gobelinów. Twórczynie gobelinów zostały docenione  i zdobyły ok 60 nagród i wyróżnień. W pracach pracowni uczestniczyło ok 30 pań , które do dziś są sympatykami naszej pracowni. Miałyśmy ok 20 wystaw zbiorowych i 10 indywidualnych. Dziś jesteśmy gronem lubiących się ludzi ze wspólną pasją, kochających kolory , przestrzeń, fakturę, splot, dotyk wełny oraz mających nieograniczoną wyobraźnię, wrażliwość, delikatność i spokój wewnętrzny. Zostań tkaczką bo „Tkaczki są fajne”.

 

Tkaczki o swojej pasji:

Aleksandra Liwińska

„Pierwsze kroki jako tkaczka stawiałam pod czujnym, wymagającym okiem śp. Zenony Szczepaniak, naszej pierwszej nauczycielki. Od 2003 roku, gobeliny są jednym z moich trwałych hobby. Miewam oczywiście okresy bezczynności tkackiej, jednak uzyskane efekty dopingują mnie zawsze do dalszej pracy i poszukiwań nowych tematów. Każdej pracy towarzyszy niepewność co do ostatecznego jej kształtu, ale efekt końcowy zwykle zaskakuje pozytywnie. Ze względu na inne pasje i upodobania – tkaniu poświęcam znacznie mniej czasu niż bym chciała. Od kilku lat nie biorę czynnego udziału w działaniach pracowni "Przeplot{ki}", jestem jedynie jej stałą sympatyczką. Czasem korzystam z fachowych porad obecnej instruktorki - pełnej ciekawych inspiracji - Ewy Kamińskiej."

 

Alicja Kolasa  
      
                    
„Pierwsze spotkanie z  gobelinem i  oczarowanie  nimi  wywołała wystawa gobelinów i tkanin unikatowych. Wcześniej haftowałam serwety richelieu. Tkanie jest  zajęciem w którym współdziałają emocje,  intelekt i   zmysły. A to właśnie od bardzo wielu lat było mi bardzo potrzebne. To dla mnie sposób poznawania i przybliżania się do wewnętrznego ideału. W każdy gobelin wkładam część siebie. Z zawodu jestem ekonomistą. To buduje, że moje prace mogą cieszyć oczy,  a także to, że zostawię coś po sobie. ”

 

Anna Solecka Herda

„Tkam ósmy rok. Moją inspiracją do tkania jest spełnienie marzenia z dzieciństwa o tym zajęciu,  możliwość zatracenia się w tworzeniu oraz rozkosz zabawy kolorami. Mam spora kolekcję obrazów własnoręcznie wykonanych techniką krzyżykową . Gobeliny  również ocieplają moje

mieszkanie i zdobią rodzinne wnętrza „

 

Bożena Balik

„Tkanina urzekła mnie 38 lat temu. Powstał wtedy gobelin "Pajacyki" wg T. Makowskiego. Potem  życie i  energię kierowałam  na inne  aktywności, zadania.  Jednakże tkanina zawsze mnie przyciągała. Ponownie do tkania wróciłam w 2005r.  Teraz śpiewająco tkam i otwieram się na nowe fascynacje. Dla mnie życie to rytm, cisza, żywioł i miłość. Tkanie to pasja i ciągły rozwój. Kolor przenika treść i otwiera wrażliwość na nowe doznania. Uznanie rodziny i publiczności daje również siłę do dalszej pracy.”
 

Dorota Radziejewska

"Rękodziełem zajmuję się właściwie od zawsze, ale tkactwem dopiero od kilku lat. Jest to przepiękne rzemiosło, dające mnóstwo satysfakcji.Już jestem na emeryturze i nareszcie  mogę poświecić mu tyle czasu, na ile zasługuje. Już teraz moje,  prace, ozdabiają mieszkania rodziny i znajomych. Projekty tworzę sama, często na podstawi e wcześniej wykonanych przez siebie fotografii lub rysunków.  Aby uzyskać potrzebne barwy czasami sama farbuję włóczki co niejednokrotnie, daje  zupełnie niespodziewane, ale także wspaniałe efekty. Do pracowni tkackiej „Przeplot-ki” prowadzoną przez Panią Ewę Kamińską dołączyłam w 2011roku  i tak przychodzę do dziś.”

 

Elżbieta Maria Grabowska

„To już 15 lat mojego romansu z gobelinami. Przez pierwsze cztery lata uczyła mnie sztuki tkania,dobierania kolorów, łączenia wątków wspaniała Zenona Szczepaniak. Potem przejęła pałeczkę Ewa Kamińska i trwa ta pasja do dziś. Z przyjemnością utkałam 25 gobelinów. Choć nie zawsze jest mi po drodze do pracowni ale zawsze chętnie popatrzę i  porozmawiam o tkaninie”

 

Elżbieta Zielińska

„Tkanina fascynuje mnie od dawna. Tkam w pracowni okazjonalnie już od 8 lat. Dwa razy do roku jestem w Polsce i wtedy oddaje się cała tkaniu. Lubię tkaniny fakturalne. Mieszkam w Japonii może dlatego moje prace są dość uporządkowane i czyste w kolorach.”

 

Hanna Rułan

„W czasie studiów często wracałam z zajęć ulicą  Freta koło galerii gdzie w oknie wystawowym był warsztat tkacki, przy którym siedziała kobieta i tkała. To było moje pierwsze spotkanie z gobelinem. Teraz sama tkam i daję mi to dużo radości i satysfakcji. Pomimo rozlicznych zajęć i obowiązków lubię skupić się na kolorze, splocie i fakturze”

 

Magdalena Pakulska

„Poznanianka. Prowadzę swoją firmę . Umysł ścisły, pedantka. Mam dorosłego syna i już prawie dorosłą córkę. Tkam od 15 lat. Lubie kolor i różne formy tkaniny. Tkając wyciszam się i chętniej akceptuję codzienną rutynę. Rozliczne zajęcia ograniczyły moje spotkania w pracowni „Przeplotki”, ale sercem i duszą  jestem „tkaczką”.

 

Ewa Kamińska - instruktor artystyczny grupy Przeplot(ki):

|”Od 12lat prowadzę Pracownie Tkactwa Artystycznego przy GOK Lesznowola filia Mysiadło. Ukończyłam Łódzką Akademię Sztuk Pięknych  kierunek projektowanie tkanin. Interesuje się głównie tkaniną unikatową. Lubię czyste kolory i prosta formę. Bawię się fakturą tkaniny i „lub” materiałem z jakiego jest wykonana. Powstawały tkaniny z roślin, kwiatów, elementów komputerowych i różnych kolorowych metali. Lubię miedz – prace z niej wykonane z czasem ulegają utlenieniu - zmieniają kolor , dostają drugie wcielenie. Zapraszam do twórczej zabawy”