Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Żołnierze Wyklęci. Spotkanie z Aliną Czerniakowską. Magdalenka (02-03-2020)


2.03.2020 r. godz. 18.00 - Żołnierze Wyklęci. Pokaz filmu i spotkanie z jego autorką Aliną Czerniakowską. Miejsce: CIS Magdalenka, ul. Lipowa 28.

2.03.2020 r. w CIS Magdalenka odbył się wieczór patriotyczny z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Obejrzeliśmy film pt. "Humer i inni" i spotkaliśmy się z jego autorką Aliną Czerniakowską. Bohaterkę wieczoru oraz gości, wśród których znaleźli się p. Jan Wysokiński - Sekretarz Gminy Lesznowola, radny Bartłomiej Soszyński, sołtys Lesznowoli p. Hanna Liwińska oraz mieszkańcy powitała dyrektor GOK Lesznowola Jolanta Walentyna Sobolewska i przybliżyła twórczość autorki. Pani Alina Czerniakowska jest autorką ponad 70 filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, narodowo – patriotycznej, za co otrzymała Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski od prezydenta Lecha Kaczyńskiego „za filmy dokumentalne przywracające dumę z faktu bycia Polakiem”. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy poruszający film i wysłuchaliśmy historycznych opowieści, jakie snuła p. Alina podczas spotkania. Dziękujemy.

Zdjęcia z wieczoru:

 

 

HUMER I INNI

Film dokumentalny
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 1994
47 min

Relacja z niezwykłego procesu, który toczył się przed Sądem Rejonowym w Warszawie, i na który trzeba było w Polsce czekać blisko pół wieku. Był to proces jednego z szefów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Adama Humera, i jego towarzyszy. Oskarża się ich o więzienie, torturowanie i mordowanie tych, którzy prowadzili walkę z okupantem niemieckim i sowieckim, którzy ujawnili prawdę o okolicznościach powstania tzw. Polski Ludowej i już w tym nowym ustroju usiłowali przeciwstawić się wrogowi groźniejszemu, bo ukrytemu pod hasłami sprawiedliwości społecznej. Oskarżony Adam Humer reprezentuje tu tysiące oprawców, którzy w ogromnej większości byli na tyle sprytni, że zniknęli, wyjechali, zmienili nazwiska, a obciążające ich dokumenty zniszczyli. Zaś ofiary Humera - świadkowie w tym procesie - reprezentują dziesiątki tysięcy tych, którzy zostali zakatowani na śmierć i świadczyć już nie mogą. Tym ważniejszy jest więc głos tych, którzy przeżyli. [TVP]

 

ALINA CZERNIAKOWSKA

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dwóch kierunków – Ekonometrii na Wydziale Nauk Ekonomicznych  i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych, o specjalizacji filmowo-telewizyjnej. Oceny prac dyplomowych – celujące. Autorka ponad 70 filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, narodowo – patriotycznej. O wydarzeniach i wielkich postaciach  XX wieku takich, jak Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Stefan Starzyński, ostatni legioniści, ułani z września 1939 roku, powstańcy Warszawy, żołnierze wyklęci, powojenni bohaterowie,  walczący z sowiecką okupacją i rodzimymi zdrajcami.  11 listopada 2009roku Alina Czerniakowska otrzymała Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski  od prezydenta Lecha Kaczyńskiego „za filmy dokumentalne przywracające dumę z faktu bycia Polakiem” – jak zostało napisane w uzasadnieniu przyznania odznaczenia.  W ubiegłym roku Alina Czerniakowska otrzymała różne prestiżowe nagrody  - „Zasłużona dla Miasta Warszawy” z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i w Nowym Jorku -  medal  „Paderewski Arts and Music Away”.  Oprócz filmów, uprawia też z powodzeniem dziennikarstwo prasowe, stale współpracując z „Naszą Polską” i „Niedzielą”, a ostatnio z tygodnikiem „Sieci”. Filmy i prace Aliny Czerniakowskiej często musiały przejść trudną drogę, nie były wygodne i spolegliwe, pokazywały prawdę, ale w końcu zwyciężały, bo są profesjonalne, oparte na dokumentach i relacjach świadków, zrobione dobrze i widzowie w kraju i na świecie oglądają je z zainteresowaniem, piszą listy do TVP, dopominają się emisji i wydania na płytach. Jak widać pasja, zdolności, autentyczność i prawda zawsze kiedyś zwyciężają.